Karmienie piersią, jak się przygotować?
Cykl o karmieniu piersią,  Laktacja

Karmienie piersią, jak się przygotować? Wskazówki CDL

Wracamy z cyklem o laktacji. Dzisiaj karmienie piersią, jak się przygotować? Poprosiłam świetną położną, która wspomaga pacjentki przy porodach, ale również podczas karmienia piersią (jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym), o napisanie kilku słów właśnie na temat karmienia piersią.

Ewelina Maciejewską jest położną, Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, Instruktorem Hypnobirthing Poland. Pracuje w szpitalu w Inowrocławiu oraz prowadzi prywatną praktykę położniczą Dobre Rozwiązanie. Dzięki głosom Pacjentek Ewelina zwyciężyła w kategorii Położna Roku 2018 powiatu inowrocławskiego. Jeśli chciałybyście się przygotować do karmienia piersią już podczas ciąży lub rozwiązać problemy z karmieniem już po porodzie bardzo Wam Ewelinę polecam. Sama też korzystałam z jej pomocy podczas naszej laktacyjnej przygody. A teraz zapraszam Was na wskazówki dotyczące przygotowania się do karmienia piersią.

Karmienie piersią – jak się przygotować?

Karmienie piersią – naturalne, a więc wydawać by się mogło proste i bezproblemowe.

Dla zdecydowanej większości mam, zwłaszcza na początku, jest sporym wyzywaniem. W głowie rodzi się mnóstwo pytań, wątpliwości, do tego dochodzi zmęczenie po porodzie i burza hormonów, która zalewa ciało świeżo upieczonej mamy. Poranione brodawki, niewystarczająca ilość pokarmu, nawał, problemy z przystawianiem, niekończące się karmienia, nieprzespane noce to najczęstsze trudności, które spotyka na początku swojej drogi mlecznej mama karmiąca.

Co zrobić więc, by zwiększyć swoje szanse na sukces?

Odpowiedź brzmi : należy się przygotować, i to już w czasie ciąży

Mówiąc o przygotowaniu mam na myśli przede wszystkim zdobycie wiedzy.

Czas ciąży jest idealny na przygotowanie się w teorii. Korzystając z wiarygodnych źródeł, gdzie mamy dostęp do aktualnej wiedzy (do wyboru mamy książkę, Internet, Szkołę Rodzenia, czy konsultacje z Doradcą Laktacyjnym) możesz zdobyć naprawdę solidną dawkę rzetelnej wiedzy.

Warto także poszukać w swojej okolicy położnej, czy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, z pomocy których skorzystasz w razie pojawienia się trudności. Świadomość tego, jak wyglądają początki, co jest fizjologią, a także gdzie możesz zgłosić się po pomoc w przypadku problemów da Ci  spokój i podniesie pewność siebie, a to zwiększy szanse na sukces w karmieniu piersią.

Dobre rady i wsparcie

W czasie, kiedy będziesz karmić piersią, pojawi się niezliczona ilość „porad” na temat tego, jak powinnaś postępować, co robić, a czego się wystrzegać. Niestety wiele z rad bierze się z mitów, które jeszcze cały czas funkcjonują, dlatego warto wiedzieć, z których rad korzystać w praktyce.

Wsparcie najbliższych (mamy, siostry, partnera), a także specjalistów (położnej, lekarze, Doradcy Laktacyjnego) jest bardzo ważne. Badania pokazują, że kobiety, które otrzymały odpowiednie wsparcie karmią dłużej i okres karmienia piersią określają jako pozytywny. I pisząc „wsparcie”, nie mam na myśli namawiania do karmienia piersią, czy narzucania Tobie swoich pomysłów. Chodzi o akceptowanie i szanowanie Twoich decyzji, fizyczne pomaganie (np. ugotowanie obiadu), niewywieranie presji, niepouczanie.

Kobieta świadoma obecności osób, które są w stanie jej pomóc, ale nie narzucają się z tą pomocą, buduje swoją pewność siebie jako matki i sprawia, że trudne z pozoru sytuacje rozwiązuje w zupełnie naturalny sposób.

Życie pisze różne scenariusze- dotyczy to również karmienia piersią. Napiętnowanie, krytykowanie matek niekarmiących piersią jest absurdalne, krzywdzące, jest po prostu złe i okrutne.

Droga Mamo- nikt nie ma prawa oceniać Twoich decyzji i wyborów. Jesteś najlepszą mamą dla swojego dziecka.

W cyklu o karmieniu piersią pojawiły się też historie mam, znajdziecie je tutaj:

https://www.patrycjakalbarczyk.pl/category/laktacja/cykl-o-kp/

Ewelinę znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/dobrerozwiazanie/

Cześć! Jestem Patrycja, jestem dietetykiem i mamą. Pomagam oswoić dietetyczną rzeczywistość po pojawieniu się dziecka, pokazuję jak jeść zdrowo i smacznie z dzieckiem pod pachą, nie spędzając przy tym długich godzin w kuchni. Obalam mity związane z dietą mamy karmiącej. Zajmuję się też dietą przyszłych mam oraz kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *