BLW śniadania i kolacje
Dzieci,  Przepisy,  Rozszerzanie diety

40 pomysłów na śniadania i kolacje dla dzieci – BLW

Rozszerzanie diety BLW – jakie śniadania i kolacje podawać? Kiedy rozmawiam z mamami zazwyczaj słyszę, że największym problemem jest wymyślanie posiłków. Metody rozszerzania diety są dwie, karmienie łyżeczką i BLW (Baby lead weaning), jednak niezależnie jak zaczynamy w pewnym momencie będziemy mogli dziecku zaproponować takie same posiłki.

Kiedy podawać kawałki?

Zgodnie z zaleceniami, wszystkie dzieci między 7 a 10 miesiącem życia powinny już dostawać kawałki. Jeśli kawałki do jedzenia pojawią się zbyt późno może spowodować to wady wymowy czy późniejsze kłopoty z jedzeniem. Dlatego mimo tytułu, mamy które karmią dziecko łyżeczką, też będą mogły skorzystać z poniższych propozycji.

BLW Śniadania i kolacje

Zazwyczaj na śniadanie i kolacje możemy podać podobne posiłki, dlatego nie będę rozgraniczać osobno śniadań i kolacji.

Zacznijmy od konsystencji papkowatej, podczas BLW też taką podajemy, ale dziecko je samo. Jeśli przygotowujemy owsianki, jaglanki, gryczanki itp. dla dziecka, które karmi się samo, możemy przygotować gęstszą wersję lub ulepić kulki, pokroić kaszę w kostkę itp.

Owsianka na śniadanie i kolację

1. Owsianki

Baza jest jedna – płatki owsiane i płyn na którym je ugotujemy. Może być to mleko krowie (możemy podać je od początku rozszerzania diety, jeśli dziecko nie ma alergii, ważne aby był to dodatek do posiłków, nie podajemy niemowlakom mleka krowiego do picia), napój roślinny czy woda.

Jeśli płatki gotujemy na wodzie, wtedy warto dodać po ugotowaniu jogurt, skyr czy jogurt roślinny.

Z taką bazą możemy przygotować niezliczoną ilość owsianek. Wszystko zależy od dodatków. My zazwyczaj wybieramy owoce i zdrowe tłuszcze czyli: orzechy, nasiona, pastę tahini, masło orzechowe itp. Pamiętajmy aby niemowlakom podawać orzechy wyłącznie w formie zmielonej lub pod postacią masła orzechowego.

Tutaj znajdziecie kilka sposobów na owsianki, nie tylko dla niemowlaków:

Owsianka dla niemowlaka na 5 sposobów

2. Jaglanki

Możemy użyć kaszy jaglanej – podobnie jak przy owsiankach możemy ugotować kaszę na wodzie, mleku czy mleku roślinnym. Aby kasza jaglana nie była gorzka warto przepłukać ją przed ugotowaniem gorącą wodą, następnie wypłukać zimną. Niektórzy też prażą kaszę na suchej patelni zanim ją ugotują.

Zamiast kaszy jaglanej możemy wybrać płatki jaglane – tutaj przygotowanie śniadania będzie szybsze.

Podobnie jak przy owsiankach możemy szaleć z dodatkami.

3. Gryczanki, komosanki itp.

Przygotujemy podobnie. Warto podawać różne płatki aby pokazać maluchowi jak największą ilość smaków.

BLW śniadania i kolacje – jajka

Teraz na tapetę weźmy jajka. Przy ich pomocy wyczarujemy przepyszne śniadania i kolacje.

4. Jajecznica

Opis jest tu chyba zbędny, każdy wie o co chodzi :). Wspomnę tutaj tylko, że dla najmłodszych warto przygotować ją na parze, smażenie zostawmy na później. Do jajecznicy też możemy dodać różne dodatki. Zazwyczaj są to warzywa – pomidor, rzodkiewka, papryka, czy tarta cukinia (dodajemy podczas gotowania/smażenia). Spotkałam się również z jajecznicą z bananem, na początku to połączenie mocno mnie zaskoczyło, ale zaraz… przecież omlety też je się na słodko, więc tak naprawdę to taki rozwalony omlet z bananem.

5. Omlety

Na słodko, na wytrawnie, biszkoptowe, budyniowe, opcji jest naprawdę dużo.

W tych biszkoptowych zazwyczaj ubija się pianę z białek, z kolei do budyniowego wystarczy dodać budyń w proszku – wybierzcie ten bez dodatku cukru, dla najmłodszych unikajcie czekoladowego – ma on w składzie czekoladę, która zawiera cukier.

W wersji na słodko dodajemy owoce, ewentualnie podajemy z dżemem, najlepiej bez cukru.

W wersji wytrawnej dodajemy warzywa, które wcześniej warto poddusić na odrobinie wody lub oleju dla starszych maluchów.

6. Jajeczne muffiny.

Warzywa dusimy, przygotowujemy masę jajeczną, wszystko mieszamy, wlewamy w foremki na mufiinki i pieczemy w piekarniku.

7. Jajko sadzone

Jajko sadzone, ale upieczone w piekarniku. Polecam tylko aby przykryć je np. papierem do pieczenia, pogniecionym i zwilżonym. U nas za pierwszym razem bez przykrycia wyszła skorupa na wierzchu, co prawda po jej ściągnięciu też można było jeść, ale po co dokładać sobie pracy. Pamiętajmy, że małym dzieciom podajemy ścięte żółtko. Możemy też przygotować jajko sadzone w połówce awokado czy papryki upieczone w piekarniku.

8. Jajka na twardo

Do kanapek, same, w sałatce czy przerobione na pastę jajeczną – wystarczy rozgnieść widelcem, dodać trochę gęstego jogurtu, musztardy czy awokado, doprawić słodką papryką i gotowe.

Pomysł na śniadanie i kolację – płatki

Płatki z mlekiem lub jogurtem. Możesz podać je maluchom, ale nie wszystkie. Na pewno unikałabym tych najbardziej znanych, reklamowanych kulek czekoladowych i cynamonowych kwadracików. Są za to dobre musli, które możecie podać maluszkom. Te które wymieniam niżej sprawdziły się u nas, może macie jakieś swoje ulubione z dobrym składem?

9. Musli z jogurtem

Musli owocowe smyki z mlekiem lub jogurtem. Jest to musli z firmy One Day More. Nie ma dodatków cukru, zawiera liofilizowane owoce, suszone owoce i płatki migdałów. Ja podaję je w taki sposób, że wrzucam do miseczki, wybieram płatki migdałów, siekam je drobno, dodaje do płatków, zalewam ciepłą wodą żeby wszystko zmiękło i mieszam z jogurtem.

Z tej firmy są również owsianki bez dodatku cukru, możecie takie zrobić samemu, ja korzystałam na wyjazdach, też zalewałam na chwilę ciepłą wodą i mieszałam z jogurtem.

Dla dzieci, którym podajecie już słodzone produkty, jest granola Banda Cynamonków, są słodzone miodem i chrupiące, więc zdecydowanie dla starszych maluchów. Mają dobry skład.

10. Płatki kukurydziane

Płatki kukurydziane z owocami i jogurtem/mlekiem. Wybierajcie takie 100% kukurydzy, ja kupuje je w Rossmanie. Te najpopularniejsze są dosładzane i zawierają dużo soli.

BLW – Placki, placuszki…

Placuszki. Placki często kojarzą się z BLW. Przepisów jest mnóstwo, wszystko zależy od Waszych upodobań. Mogą być na słodko, ale też na wytrawnie. Poniżej wrzucę Wam nasze ulubione.

11. Placuszki bananowe z amarantusem

Placuszki bananowe z amarantusem

12. Placuszki z jabłkami

Placuszki z jabłkami

13. Placuszki piernikowe z jabłkami

Placuszki piernikowe

14. Pomidorowe placuszki z Alaantkowe

Pomidorowe placuszki z bazylią

15. Placki z cukinii z Kwestii smaku

Placki cukiniowe

Naleśniki

Jak placki to i naleśniki. Podobnie możecie przygotować je w wersji na słodko lub wytrawnie.

Ciasto bazowe na naleśniki:

  • 2 szklanki mąki
  • 2 jaja
  • 1 szklanka mleka / napoju roślinnego
  • Olej, łyżeczka
  • Opcjonalnie: szczypta soli i cukru (ja pomijam)

Przygotowanie: Wszystko wymieszać rózgą / zmiksować. Odczekać chwilę, smażyć na suchej patelni teflonowej, dobrze rozgrzanej. W zależności od sposobu podania bazę można zmodyfikować – np. dodać kakao w wersji naleśników kakaowych.

naleśniki na śniadanie i kolację

Poniżej kilka propozycji:

16. Naleśniki z twarożkiem i bananem

17. Naleśniki z owocami

18. Jabłka w cieście naleśnikowym

19. Naleśniki z serkiem Bieluch i owocami

20. Naleśniki kakaowe ze Skyrem i owocami

21. Naleśniki z twarogiem i ziemniakami (ala ruskie)

22. Naleśniki z pieczarkami i serem

Gofry

Gofry podobnie jak naleśniki mogą być na słodko czy wytrawnie. My w sumie robimy rzadko, przepisów jest mnóstwo. U nas najczęściej pojawiają się takie:

23. Gofry ze skyrem i owocami

Pomysły na śniadanie

BLW śniadania i kolacje – kanapki

Mimo tych wszystkich wymienionych wyżej propozycji, najczęstszym przykładem, który pojawia się gdy mowa o kolacji czy śniadaniu są kanapki. No dobrze, a z czym można podać kanapki niemowlakowi?

24. Kanapki z serkiem Bieluch i warzywami.

Serek można podkręcić przyprawami, raz z koperkiem, raz z granulowanym czosnkiem, raz z natką pietruszki itp.

25. Kanapki z hummusem

Można zrobić samodzielnie lub kupić takie z dobrym składem (my kupujemy firmy PrimaEco w kauflandzie) i warzywami.

26. Kanapki z pastą z fasoli i z warzywami

Pasta z fasoli

27. Kanapki z pieczonym / grillowanym kurczakiem i warzywami

28. Kanapki z żółtym serem i pomidorem

Dla starszych niemowlaków, ser jest słony, myślę że tak od 8 miesiąca.

29. Kanapki z twarożkiem

Twaróg mieszamy z jogurtem i warzywami

30. Kanapki z guacamole

Guacamole

Twarożek

Oprócz twarożku na kanapkach można podać twarożek na słodko lub wytrawnie, baza jest taka sama, mieszamy twaróg z jogurtem lub skyrem.

31. Twarożek z bananem i malinami

32. Twarożek z tartą rzodkiewką i szczypiorkiem

A może pizza?

A czy takim maluchom można podać pizzerinki albo pizzę? Jeśli nie dodamy soli do ciasta to jak najbardziej. Starszym dzieciom możemy lekko posolić. My daliśmy pizze gdy malutka miała 8 miesięcy.

Pizza dla niemowlaka

33. Pizza

My do ciasta nie dodaliśmy soli, posmarowaliśmy sosem pomidorowym własnej roboty (czosnek i cebulę dusiliśmy na odrobinie wody, dodaliśmy pomidory z puszki bez soli, oregano, bazylię), na to duszone na wodzie pieczarki, odrobina mozzarelli light i świeży pomidor bez skórki dodany pod koniec pieczenia. Z dodatkami możecie szaleć, im więcej warzyw tym lepiej. Jeśli to będzie kolacja to takie danie może być ciężkostrawne, wtedy możecie pominąć pieczarki i dodać inne warzywa.

34. Pizzerinki

Pizzerinki od Alaantkowe

Resztki z obiadu…

Pozostałości z obiadu. Może nie będzie to idealne śniadanie ale kolacja jak najbardziej.

35. Zupa z obiadu

36. Pieczone / grillowane mięso, warzywa i pieczywo

Resztki z obiadu na kolację

37. Ryż/kasza z warzywami

38. Makaron z sosem

BLW śniadania i kolacje na słodko

Na koniec jeszcze dwie propozycje na słodko:

39. Ryż na mleku z jabłkiem i cynamonem

40. Kaszka manna (lub inna) na mleku z owocami np. z bananem i malinami

Mam nadzieję, że powyższa lista pomysłów na śniadania i kolacje BLW będzie dla Was inspiracją i chociaż trochę ułatwi Wam wymyślanie posiłków. W przykładach nie pojawiają się parówki, zgodnie z najnowszymi zaleceniami (2021r.) do 3 roku życia nie powinno podawać się dzieciom parówek. Również nie pojawiają się tutaj wędliny, nie jestem ich zwolennikiem, sami jadamy je bardzo rzadko. Chyba że takie przygotowane samemu w domu, takie spokojnie możecie podać maluchom. Jeśli chodzi o te sklepowe wybierajcie takie z najkrótszym składem, dużą ilością mięs, bez MOM (mięso oddzielone mechanicznie).

Cześć! Jestem Patrycja, jestem dietetykiem i mamą. Pomagam oswoić dietetyczną rzeczywistość po pojawieniu się dziecka, pokazuję jak jeść zdrowo i smacznie z dzieckiem pod pachą, nie spędzając przy tym długich godzin w kuchni. Obalam mity związane z dietą mamy karmiącej. Zajmuję się też dietą przyszłych mam oraz kobiet w ciąży.

komentarzy 9

    • Kama

      Mój syn jak spróbował pierwszy raz chlebka, tak kanapki są naj. Ale to chyba dlatego, że nie uciekają mu tak jak wszystko inne. A on od pierwszych posiłków wcale nie chce próbować. On chce jeść. Budzi się rano i nie chce pić mleka. Czeka na śniadanie. Wcześniej butla mleka na dzień dobry musiała być. Teraz mleko jest ok, po smacznym śniadaniu. Nie skończy i jeszcze 7mcy

      • Patrycja

        Dzieci są bardzo różne, niektóre szybko zaczynają chętnie zjadać stałe posiłki, inne długo się nimi bawią i tylko próbują, a jeszcze inne potrzebują więcej czasu aby oswoić się ze stałymi pokarmami. Cieszę się, że u Was rozszerzanie diety idzie bez problemów 🙂

    • Patrycja

      Pod koniec roku można raz na jakiś czas podać ser żółty, podobnie sól znajdziemy w chlebie czy w kiszonkach. Nie podajemy soli jako dodatek do posiłku – nie dosalamy, ale jeśli podamy produkt z większą zawartością soli raz na jakiś czas pod koniec roku nic się nie stanie 😉

  • Ola

    Świetny artykuł! W końcu pomysły które da sie zrealizować i rzeczy które człowiek faktycznie ma w lodówce. Jeśli chodzi o placki, to ja jeszcze polecam te na kaszy manny z aalantkowych. Są świetne. Oraz twarogowe z kwestii smaku. Pozdrawiam 🙂

  • Dorota

    Fajne pomysły, ja tylko sie zastanawiam jak w BLW podawać owsianki, kaszki itp. Póki co podaje je sama łyżką, a inne produkty dziecko chwyta i je same. Totalne nie ogarniam jak to zrobić. Byłabym wdzięczna za podpowiedź 🙂 Jesteśmy na poczatku rd.

    • Patrycja

      Można ugotować na gęsto i pozwolić jeść rączką (wtedy trzeba liczyć się ze sporym bałaganem 😉 ), ale dobrym sposobem jest działanie na dwie łyżeczki – jedną pełną dajemy dziecku do rączki (tu też fajnie sprawdzą się te gęstsze wersje bo jest szansa, że mniej spadnie po drodze do buzi), w tym czasie napełniamy drugą łyżeczkę i proponujemy kiedy pierwsza będzie już pusta. Można też zrobić pieczoną owsiankę w piekarniku i następnie pokroić ja na podłużne kawałki akurat do rączki, a można tak jak robicie to teraz podawać łyżeczką 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *