cukier kokosowy w diecie małych dzieci
Dzieci,  Rozszerzanie diety

Cukier kokosowy dla dzieci?

Często w przepisach dedykowanych dla małych dzieci zamiast zwykłego cukru pojawia się cukier kokosowy. Czy słodzenie takim cukrem jest faktycznie zdrowsze? Czym różni się cukier kokosowy od zwykłego białego cukru? Czy dzieci mogą spożywać cukier kokosowy bez ograniczeń? Czy można podać cukier kokosowy niemowlakom? Między innymi na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

Cukier kokosowy – właściwości

Cukier kokosowy ma nieco niższą kaloryczność od zwykłego cukru, ale tak naprawdę różnicę w spożytych kaloriach zauważymy dopiero gdy zjemy 100g takiego cukru (a takich ilości nie polecam). Taka różnica wyniesie wtedy tylko 20kcal. Przy mniejszych ilościach jest to praktycznie niezauważalne.

Cukru kokosowego nie możemy traktować jako źródła witamin i mikroelementów. Zawiera ich nieco więcej niż zwykły cukier, ale żeby organizm czerpał z tego jakieś korzyści musielibyśmy zjeść tego cukru bardzo dużo. Wtedy niekorzystne skutki jedzenia takiej ilości cukru przesłoniłyby korzyści ze spożycia witamin i minerałów tam obecnych. Tym bardziej że możemy dostarczyć je z dużo zdrowszych źródeł.

Cukier kokosowy ma niski indeks glikemiczny, najprościej mówiąc oznacza to, że nie będzie podnosił nam mocno cukru we krwi. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób z insulinoopornością czy cukrzycą, które chciałyby sobie czasami pozwolić na coś słodkiego. Chociaż według mnie są inne, lepsze alternatywy dla takich osób np. ksylitol.

Cukier kokosowy będzie odrobinę lepszym wyborem niż zwykły biały cukier. Jednak jeśli stosujemy cukier rozsądnie i z umiarem, to moim zdaniem bezsensu przepłacać – cukier kokosowy jest 10 razy droższy niż zwykły.

Cukier kokosowy dla niemowlaków

W diecie niemowląt cukier nie powinien znajdować się w ogóle. Jest to ważny czas w życiu małego dziecka, poznaje ono wtedy nowe smaki, uczy się jedzenia i kształtuje swoje nawyki żywieniowe. Dlatego w tym strategicznym czasie powinniśmy proponować niemowlakowi naturalne smaki nie wzmacniane cukrem i solą. Jako że człowiek rodzi się z preferencją smaku słodkiego, gdy w diecie pojawi się cukier będzie on wybierany chętniej od innych produktów.

Cukier kokosowy dla dzieci

Według zaleceń do roku nie wprowadzamy cukru w ogóle. W takim razie kiedy do diety dzieci można cukier wprowadzić? Tak naprawdę, im później tym lepiej. Pierwsze lata życia dziecka wpływają na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli maluchowi chcemy coś posłodzić najlepiej wybrać owoce (tutaj zawsze świetnie sprawdzi się banan, ale też jabłko), suszone owoce lub syropy na ich bazie (np. syrop daktylowy, który możemy przygotować samodzielnie w domu).

W takim razie czy można dziecku podać cukier kokosowy? Można, ale pamiętajmy, że to nadal jest cukier. Nie dostarczy on dziecku wartościowych substancji. Pamiętajmy żeby słodzone potrawy nie pojawiały się zbyt często i nie wpływały na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Warto też zadać sobie pytanie:

Dlaczego chcemy wprowadzić cukier do diety dziecka?

Czasami patrzymy na malucha przez swój pryzmat, jednak dziecko nie ma jeszcze takich przyzwyczajeń smakowych jak my. Sama się złapałam kilka razy na tym, że do owsianki koniecznie chciałam dodać jakiś słodki owoc czy suszone owoce, bo mi tak bardziej smakuje. Jednak gdy zrobiłam owsiankę na mleku z samymi kwaśnymi owocami i orzechami to moje dziecko zjadło ją ze smakiem. Dlatego warto się czasem zastanowić z jakiego powodu chcemy dany produkt podać maluchowi.

Oczywiście nie uchronimy dziecka przed słodyczami przez całe życie. Jak podrośnie i samo będzie chciało wybrać co zje, te słodkie produkty na pewno się pojawią, ale póki nie muszą to możemy się z tym wstrzymać 🙂

Inne substancje słodzące

Jeśli miałabym wybrać jakąś substancję słodzącą, która jest faktycznie dużo lepsza od cukru wybrałabym ksylitol. Chemicznie nie należy on do grupy cukrów, ma działanie przeciwprócznicze, niski indeks glikemiczny i o połowę mniej kalorii niż zwykły cukier. Ma też swoje wady, w dużych ilościach działa przeczyszczająco, może powodować też wzdęcia. Nie jest zarejestrowany jako produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla małych dzieci, stąd też pewnie pojawiające się informacje żeby nie podawać go maluchom. Jednak według mnie jeśli będą to okazjonalne sytuacje i bardzo niewielkie ilości to spokojnie można go użyć. Tym bardziej, że jest on obecny np. w pastach do zębów przeznaczonych dla najmłodszych. Pamiętajcie tylko żeby ilości było naprawdę niewielkie i obserwujcie malucha, jeśli pojawią się jakieś wzdęcia czy biegunka to wtedy spróbujcie ponownie dopiero za jakiś czas. Cenowo ksylitol wychodzi nie dużo drożej niż cukier kokosowy.

Pamiętajmy jednak, że podawanie słodkich produktów będzie aktywowało ośrodki przyjemności w naszym organizmie – niezależnie czym będziemy słodzić. Dlatego najważniejszy jest umiar i zdrowe podejście do jedzenia słodyczy.

Inne artykuły o żywieniu małych dzieci znajdziecie tutaj:

Owsianka dla niemowlaka na 5 sposobów

Początki rozszerzania diety BLW – nasza historia

Mam już roczek – świętowanie bez cukru

Cześć! Jestem Patrycja, jestem dietetykiem i mamą. Pomagam oswoić dietetyczną rzeczywistość po pojawieniu się dziecka, pokazuję jak jeść zdrowo i smacznie z dzieckiem pod pachą, nie spędzając przy tym długich godzin w kuchni. Obalam mity związane z dietą mamy karmiącej. Zajmuję się też dietą przyszłych mam oraz kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *