Książki o rozszerzaniu diety
Rozszerzanie diety

Książki o rozszerzaniu diety okiem Dietetyczki

Niebawem rozpoczynasz rozszerzanie diety i nie wiesz jak się za to zabrać? A może wszystko masz już obcykane, ale potrzebujesz zebrać wiedzę w jednym miejscu. Dobrze trafiłaś! Przygotowałam zestawienie: książki o rozszerzaniu diety okiem dietetyczki, znajdziesz tu te, które polecam. Każdą z nich mam, przeczytałam oraz oceniłam swoim dietetycznym okiem.

Książki o rozszerzaniu diety – skarbnica wiedzy teoretycznej i praktycznej

Rozszerzanie diety książka

Spokojnie to tylko rozszerzanie diety – Małgorzata Jackowska

Jeśli potrzebujesz wiedzy o rozszerzaniu diety w pigułce to dobrze trafiłaś. Gosia przedstawia teorię, ale jest ona też poparta przykładami z życia. Znajdziesz tam serię pytań zadawanych przez rodziców wraz z odpowiedziami. Jest o karmieniu łyżeczką, o słoiczkach, ale też bardzo dużo o BLW. Dowiesz się jakich produktów unikać, jakie wybierać, jak je podawać. Wszystko oparte o badania naukowe, ale też o doświadczenie.

Dodatkowo na końcu książki są przepisy, z których możesz skorzystać podczas rozszerzania diety.

Książkę znajdziesz tutaj.

Rozszerzanie diety niemowląt

Rozszerzanie diety niemowląt – M. Komsta, M. Lech – Fitowska, D. Matyjak, M. Szpak

To kolejna bardzo dobra pozycja o rozszerzaniu diety niemowlaka. Podzielona na krótkie rozdziały, opierająca się o wytyczne żywieniowe z 2021 roku. Podobnie, jak książka Gosi Jackowskiej to takie rozszerzanie diety w pigułce. Poza wiedzą znajdziesz tam też sporo informacji w formie obrazkowej np. jak podawać dane produkty aby było to bezpieczne dla dziecka.

Książkę znajdziesz tutaj.

Bobas lubi wybór

Bobas Lubi Wybór –  Gill Rapley

To tak zwana biblia BLW. Znajdziesz tutaj dużo wiedzy teoretycznej o BLW, ale też historie rodziców. Przeczytasz o tym dlaczego warto wybrać BLW, jak może to zaprocentować w przyszłości. Ta książka rozwieje Wasze obawy dotyczące rozszerzania diety tą metodą. Dowiedzie się, że BLW to niekoniecznie jedzenie tylko kawałków, a odstawienie się od mleka kierowane przez dziecko.

Jeśli zastanawiasz się właśnie czy rozszerzać dietę sposobem tradycyjnym czy łyżeczką, ta książka pomoże Ci podjąć decyzję.

Książkę znajdziesz tutaj.

Książki o rozszerzaniu diety z przepisami

Książka z przepisami BLW

Alaantkowe BLW oraz Nowe Alaantkowe BLW– Joanna Anger, Anna Piszczek

Myślę, że większość rodziców, szczególnie tych którzy myślą o BLW znają alaantkowe BLW. Te książki, które tutaj omawiam, to dwie pierwsze książki wydane przez dziewczyny. Wiem, że są kolejne, pojawiła się też nie dawno książka o rozszerzaniu diety, ale nie miałam okazji ich przejrzeć, dlatego tutaj skupiam się na tych, które posiadam.

Te książki są książkami typowo z przepisami, nie ma tam dużo informacji teoretycznych o rozszerzaniu diety. Jeśli potrzebujesz przepisów dla malucha podczas rozszerzania diety to na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Przepisy są raczej proste, mają podane dodatkowe wskazówki, sama wiele z nich przetestowałam, także polecam.

Książki znajdziecie tutaj.

Rozszerzanie diety - przepisy

Instaserial o gotowaniu dla dzieci – Alicja Jaczewska

Kolejna książka z fajnymi przepisami. Nie jest to typowa książka o rozszerzaniu diety, ale ma też wstęp teoretyczny. Także dowiesz się z niej takich podstawowych informacji rozszerzaniu diety (jednak nie jest to taka pigułka o rozszerzaniu diety jak dwie pierwsze omawiane przeze mnie książki). Przepisy są raczej proste, też wiele z nich wypróbowałam i mogę polecić. Dodatkowo każdemu przepisowy towarzyszy piękne zdjęcie.

Książkę znajdziesz tutaj.

Książki o żywieniu dzieci – przydatne podczas rozszerzania diety

Książka polecana o żywieniu dzieci

Moje dziecko nie chce jeść – Carlos Gonzalez

Co robić gdy dziecko odmawia jedzenia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w książce „Moje dziecko nie chce jeść”. Nie jest to typowa książka o rozszerzaniu diety, ale warto ją przeczytać już w ciąży. Jest napisana przystępnym językiem, zawiera przykłady i historie z życia. Pierwszy raz czytałam ją będąc jeszcze na studiach, nie myślałam wtedy jeszcze o byciu mamą, a i tak bardzo mnie wciągnęła.

Książkę znajdziesz tutaj.

Książki o żywieniu dzieci

Żywność dla dzieci – Doktor Ania

To też nie jest typowa książka o rozszerzaniu diety, ale warto ją znać. Znajdziesz tu informacje jak czytać składy produktów, jak wygląda rynek dziecięcej żywności. Czy musimy kupować te produkty, które są dedykowane właśnie dzieciom?

A jeśli masz w rodzinie, wśród znajomych kogoś, kto przynosi dziecku słodycze i nie rozumie kiedy prosisz aby tego nie robił, to ta książka może otworzyć mu oczy.

Książkę znajdziesz tutaj.

Książki o rozszerzaniu diety, czy muszę mieć je wszystkie?

Oczywiście, że nie. Dużo wiedzy o rozszerzaniu diety znajdziemy w Internecie (ważne aby dobrze weryfikować źródła) oraz wśród rodziny i znajomych, którzy rozszerzanie diety mają już za sobą. Możesz też poradzić się pediatry lub dietetyka, jeśli potrzebujesz bardziej zindywidualizowanej porady.

Jeśli jednak lubisz mieć wszystko zebrane w jednym miejscu, dzięki temu zestawieniu książek, możesz wybrać coś dla siebie.

A jeśli potrzebujesz więcej informacji o rozszerzaniu diety, zajrzyj tutaj.

Cześć! Jestem Patrycja, jestem dietetykiem i mamą. Pomagam oswoić dietetyczną rzeczywistość po pojawieniu się dziecka, pokazuję jak jeść zdrowo i smacznie z dzieckiem pod pachą, nie spędzając przy tym długich godzin w kuchni. Obalam mity związane z dietą mamy karmiącej. Zajmuję się też dietą przyszłych mam oraz kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *