Musy w tubkach dla małych dzieci
Dzieci,  Rozszerzanie diety

Musy w tubkach dla niemowląt i małych dzieci – tak czy nie?

Musy w tubkach dla niemowląt są bardzo popularne w żywieniu najmłodszych. Łatwo podać, dziecko się nie pobrudzi, nie trzeba przechowywać w lodówce. Jednak czy warto je podawać? Jak często? Na co zwracać uwagę podczas kupowania?

Musy w tubkach dla niemowląt – kiedy na pewno nie podawać?

Zacznijmy od tego, że musy nie powinny być podawane w celu uspokojenia dziecka. Żadne jedzenie nie powinno być podawane w tym celu. Takie zachowanie powoduje budowanie złych relacji z jedzeniem już od najmłodszych lat.

Musy w tubkach – pokaż kotku co masz w środku, czyli sprawdź skład

Na rynku dostępnych jest wiele tubek dla dzieci. W zależności od produktu będą różniły się one składem. Tak naprawdę gotowe musy powinny zawierać tylko owoce i warzywa oraz w zależności od chęci producenta jogurt czy zboża. Taki mus powinien mieć jak najprostszy skład.

Nie kupuj musu, który w składzie zawiera cukier. Odłóż na półkę ten, który zawiera koncentrat soku owocowego (najczęściej jabłkowego). Unikaj tubek, w których składzie znajdziesz soki zagęszczone.

Często w tubkach znajduje się też witamina C inaczej kwas l-askorbinowy, jest to przeciwutleniacz i nie powinnaś się go obawiać.

Unikaj sztucznych barwników i konserwantów. Chociaż gdy przeglądałam składy najpopularniejszych musów, dodatek takowych zdarza się raczej sporadycznie.

„Bez dodatku cukru” – czy to oznacza że mus nie zawiera w ogóle cukru?

Musy zawierają cukry naturalnie występujące. Ilość będzie zależna od producenta musu oraz od wielkości opakowania. Często bywa to ok 3 (15g) łyżeczek węglowodanów prostych.  

Musy w tubkach dla niemowląt i małych dzieci – ryzyko związane z regularnym spożywaniem

Stanowisko Komisji ds. Żywienia Niemieckiego Towarzystwa Pediatrii i Medycyny Młodzieży odradza wręcz podawanie gładkich musów w tubkach niemowlętom i małym dzieciom. Poniżej wypunktowałam potencjalne zagrożenia dla dzieci, które takie musy prosto z tubek jadają często. Opierałam się między innymi na wspomnianym wyżej stanowisku.

Próchnica

Ze względy na swoją konsystencję, musy mają tendencję osadzania się na zębach. Jeśli dodamy do tego wysoką zawartość cukrów, mamy pierwszy krok do zwiększenia ryzyka powstania próchnicy. Z uwagi na to, że mus jest ssany przez pewien czas, ekspozycja zębów na cukier jest dłuższa.

Dieta nisko odżywcza (niezrównoważone dostarczanie składników odżywczych)

Słodki smak, dużo energii w z cukrów prostych w małej zawartości. Główny składnik takich musów to cukry proste. Mimo że pochodzą one z owoców, nie mogą zastąpić podania świeżego owocu.

W świeżym owocu znajdziemy dodatkowo błonnik, pektyny, spowodują one wolniejsze trawienie owocu. Poza tym zjedzenie owocu w całości zajmie dłuższy czas niż wyssanie gładkiego puree z tubki. Szybsze spożycie musu może prowadzić w konsekwencji do przyjmowania większej ilości energii – w prostych słowach do przejadania się. Mus nie zasyci malucha na długo, ponieważ cukry proste zostaną szybko przyswojone.

Dieta powinna być bogata w różne składniki odżywcze, białko, tłuszcze, węglowodany – szczególnie złożone. Częste podawanie tubek może spowodować przewagę węglowodanów prostych w diecie.

Preferencja słodkiego smaku

Musy zazwyczaj są słodkie. Duża część będzie dosładzana, jednak nawet te które w składzie zawierają tylko owoce są słodkie. Producenci wybierają do produkcji właśnie te słodsze owoce. Rzadko kiedy spotkamy mus np. w 100% z truskawek – byłby on bardzo kwaśny, dlatego dodatkiem jest jabłko, które jest słodziutkie. Często jest to proporcja 80% jabłka i 20% kwaśnego owocu. Dlaczego? Ponieważ dzieci lubią słodki smak, rodzimy się z preferencją smaku słodkiego, mleko mamy jest słodkie. Gdy dziecku smakuje dany produkt, rodzic kupi go ponownie. Jak to mówią biznes is biznes.

Jeśli mus będzie codziennym elementem naszej diety, może spowodować to, że spotęgujemy preferencje słodkiego smaku u malucha. Będzie on niechętnie sięgał po inne produkty np. warzywa.

Nadwaga

Wzmacnianie u dziecka preferencji słodkiego smaku i podawanie codziennie słodkich produktów, w tym musów, to krótka droga do nadwagi i otyłości w przyszłości.

Przeciwskazania logopedyczne

Zajmuję się żywieniem i wyżej pokazałam Tobie konsekwencje częstego podawania musów z perspektywy żywieniowej. Jednak nie mogłabym nie wspomnieć o tym przed czym przestrzegają logopedzi. Musy z tubek podtrzymują odruch ssania, który u starszych maluchów powinien być już wyciszany. Dodatkowo częste podawanie posiłków w formie „do wyssania” może powodować wady zgryzu czy wady wymowy. Nie będę się tutaj szerzej rozpisywać, ponieważ to po prostu nie moja działka, jednak jeśli zainteresował Ciebie więcej przeczytasz tutaj:

https://loogomowa.pl/jak-mus-to-mus-czyli-o-co-tyle-krzyku-z-tymi-tubkami/

Różnorodna konsystencja

Badania pokazują, że podawanie dzieciom różnych konsystencji (a nie tylko gładkich puree) sprzyja lepszemu rozszerzaniu diety oraz lepszemu rozwojowi mowy. Ćwiczenie czyni mistrza. Jeśli dziecko ma możliwości ćwiczenia gryzienia, żucia, to mięśnie za to odpowiedzialne będą sprawniejsze. Z kolei gdy dziecko nie będzie miało takich możliwości to jest wysokie prawdopodobieństwo, że później pojawią się problemy w akceptacji innych konsystencji niż papkowata. Mogą pojawić się też inne problemy związane z żywieniem czy mową. Także jeśli rozszerzasz dietę za pomocą papek, nie zwlekaj za długo z wprowadzeniem innych konsystencji.

Musy w tubkach dla niemowląt i małych dzieci – rozsądne podejście

Raz na jakiś czas. Przede wszystkim umiar, jeśli podasz mus raz na jakiś czas, nie stanie się nic złego. Taki mus będzie dobrym rozwiązaniem w podróży czy na spacerze. Jednak starajmy się aby to nie był każdy spacer i każda podróż. U nas na wyjścia czy wyjazdy sprawdzają się też np. kanapki, placuszki, banan, orkisz ekspandowany, jabłko i inne.

Podczas gdy jesteś w domu i możesz wybrać owoc zamiast musu, zrób to. Jeśli nie masz w domu owocu a chciałabyś podać coś owocowego – podaj mus jako dodatek np. do owsianki czy do naleśników. Jeżeli chcesz podać mus bezpośrednio do jedzenia, podaj go łyżeczką lub pozwól dziecku jeść rączkami.

Wybieraj mus z dodatkiem warzyw i zbóż. Dzięki temu zawartość cukrów prostych w musie będzie mniejsza.

Mogłabym Ci zaproponować przygotowanie musu samodzielnie w domu, jednak wiem że kupne musy to szybka przekąska, nad którą nie musisz ślęczeć w kuchni, Oczywiście możesz zrobić taki mus samemu, jednak lepiej podaj po prostu owoc, szybciej, wygodniej i zdrowiej 🙂

Jeśli mówimy o samodzielnym gotowaniu podrzucę Ci jeszcze kilka pomysłów na szybkie owsianki:

Owsianka dla niemowlaka na 5 sposobów

Czy moja córka je musy w tubkach?

Musy dość długo nie pojawiały się u nas w ogóle. Pierwszy raz podałam mus gdy córka miała ok 15 miesięcy jako dodatek do owsianki. Raz był dodatkiem do placuszków, a raz do jogurtu. I to chyba na tyle. Nie demonizuję musów, jednak ważne jest rozsądne podejście do ich używania.

Nie wybrałam takich dedykowanych dla dzieci, tylko takie dostępne obok napojów (akurat u nas w sklepie). U nas skład był 80% jabłko i 20% morela/truskawka. Produkty dla dzieci niestety często są dodatkowo dosładzane, aby maluchy chętniej po nie sięgały. Dodatkowo często sam fakt, że produkt jest dla dziecka, powoduje jego wyższą cenę.

Cześć! Jestem Patrycja, jestem dietetykiem i mamą. Pomagam oswoić dietetyczną rzeczywistość po pojawieniu się dziecka, pokazuję jak jeść zdrowo i smacznie z dzieckiem pod pachą, nie spędzając przy tym długich godzin w kuchni. Obalam mity związane z dietą mamy karmiącej. Zajmuję się też dietą przyszłych mam oraz kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *